Maxov je začátek světa

Horní Maxov je malá obec v Jizerských horách. Někdo by řekl, vítejte na konci světa. My ovšem říkáme: Tady svět začíná!

Historie Maxova

Horní Maxov (původně německy Ober Maxdorf) je vesnice, část města Lučany nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou. Je zde evidováno přes 150 adres. Počet trvale žijících obyvatel se pohybuje kolem 130. Nejvyšším bodem Horního Maxova je vrch Slovanka (820 m n. m.), který je součástí Maxovského hřebene.

Již kolem roku 1670 projevil hrabě Albrecht Maximilian Desfours zájem založit novou obec na jižním předhůří Jizerských hor. První osadníci se tady usadili ovšem až v roce 1680. Dali přednost k jihu ukloněnému svahu mezi dvěma lesnatými hřebeny. Jak bylo tehdy obvyklé, vrchnostenští úředníci pojmenovali obec po hraběti. Nazývala se nejprve Maximiliandorf, avšak z poněkud nepohodlného názvu obce se brzy vyvinulo jednodušší pojmenování Maxdorf, z čehož mnohem později vznikl dnes známý Maxov.

Dnes je Maxov klidným místem, výchozím bodem pro pěší i cykloturistiku, procházky přírodou a odpočinek.

Zajímavosti v okolí

Rozhledna Bramberk (787 m. n. m.) je kamenná rozhledna vysoká 21 metrů na vrcholu kopce Krásný, cca 1 km jižně od obce Horní Maxov. Zpřístupněna byla poprvé v roce 1912. Okolo rozhledny vedou turistické trasy a cyklotrasy, které jsou ideální pro pěší turistiku, kola, běžky a rodinné výlety. Z rozhledny se  naskýtá kruhový výhled na Jizerské hory a Krkonoše. V roce 2015 byla rozhledna Bramberk prohlášena za kulturní památku. U rozhledny je také znovu otevřená restaurace.

Rozhledna Slovanka (820 m. n. m.) stojí na Maxovském hřebeni Jizerských hor nad Hraběticemi nedaleko lyžařského střediska Severák. Patří mezi naše nejstarší železné rozhledny, pochází z roku 1887, kdy byla součástí expozice Světové výstavy ve Vídni. Po opravách byla znovu otevřena 5. července 2000. Rozhledna je vysoká 11 m, na vyhlídkovou plošinu vede 56 schodů a uvidíte z ní na Jizerské hory, Jablonec nad Nisou, Ještěd, Liberec, Krkonoše a Český ráj. Zajímavostí je, že na slavnostním otevření rozhledny 14. srpna 1887 při účasti 5000 návštěvníků bylo na dobrovolném vstupném vybráno víc, než činila cena celé stavby včetně dopravy.

Malá Strana je přírodní rezervace chránící nejzachovalejší komplex mokřadů a rašelinných luk v Jizerských horách. Rostou zde všivec bahenní a všivec lesní, orchideje prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, a vemeník zelenavý. Rezervací protéká potok Rábenka, na kterém byla v minulosti vybudována malá vodní nádrž.

Domov Maxov je prostor, ve kterém jsou poskytovány sociální služby více než 60 osobám s mentálním handicapem. Jedná se o pět domácností a chráněné bydlení. Domov Maxov byl založen v roce 1963 Ústavem sociálního zabezpečení Národního výboru hl.m.Prahy.